Skip to content
Kutno Info

Kutno Info

  • Wydarzenia
  • News
  • Miasto
  • Kultura
  • Turystyka
  • Kronika policyjna
  • Zdrowie
    • Apteki
    • Weterynarz Kutno
  • Instytucje
    • Urząd Miejski
    • Urząd Skarbowy
    • ZUS
  • Usługi
    • Restauracje
  • Pozostałe
  • Archiwum
  • Kontakt
  • Turystyka

Co warto zobaczyć w Kutnie?

Ewa Polak 4 marca 2022
3094

Dziś przedstawiamy jedno z najbardziej oryginalnych miast w Polsce. Miasto, które zdobią róże – najpiękniejsze kwiaty na ziemi! Turyści mogą zapoznać się z naszymi opowieściami o kutnowskich zabytkach przed wyprawą do miejscowości.

Kutno nie bez powodu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i udowodnimy to dzisiaj w naszym mini przewodniku turystycznym. To miejscowość położona w województwie łódzkim, nad rzeką Ochnią. Znajduje się dosłownie w centrum Polski. Dzięki temu Kutno stanowi fantastyczną propozycję dla osób przyjezdnych, które wyruszając w długą trasę mogą zatrzymać się w tej miejscowości na chwilę odpoczynku. Kutno posiada wiele wyjątkowych zakątków i zabytków. Uroku dodaje mu również niepowtarzalna w żadnym innym miejscu w Polsce cecha. Kutno uznawane jest za „Miasto Róż”! Od wielu lat w mieście hodowane są najrozmaitsze gatunki róż, które w okresie kwitnienia dodają miejscowości uroku niczym z magicznej bajki. Ponadto w całym mieście unosi się niezwykły kojący zapach róż! Serdecznie polecamy wizytę w tym jedynym w swoim rodzaju mieście w Polsce. Wybierając się na wycieczkę do Kutna warto zaplanować sobie plan zwiedzania miasta. Nasza redakcja podpowiada jakie są najatrakcyjniejsze miejsca w Kutnie, które warto zobaczyć.

 

Stare Miasto, to miejsce które warto zobaczyć w Kutnie

To jedno z najbardziej ulubionych i najpopularniejszych miejsc w Kutnie. Mieszkańcy miasta uwielbiają spędzać tutaj swój wolny czas spacerując i gawędząc z najbliższymi przyjaciółmi. Stare Miasto to teren, który obejmuje dwa rynki. Są one połączone ulicą Królewską. Warto zaznaczyć, że wskazana ulica oraz plac Piłsudskiego dzisiaj stanowią wizytówkę miasta Kutno. Nic w tym dziwnego, ponieważ miejsce jest niezwykle urokliwe w szczególności ze względu na średniowieczne kamieniczki. Według podań historycznych część z nich powstała w XVIII wieku. Budowle zachowały starodawne kształty architektoniczne, dzięki czemu miejsce jest niezwykle atrakcyjne dla turystów oraz mieszkańców samej miejscowości. To z całą pewnością jedno z najlepszych miejsc wartych odwiedzenia w Kutnie!

 

Jeżeli odwiedzimy Stare Miasto w Kutnie, naprawdę warto zobaczyć Ratusz!

Budynek znajduje się na Placu J. Piłsudskiego w Kutnie. Do Ratusza warto udać się nie tylko ze względu na fakt, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w mieście Kutno. Warto wybrać się tam, ponieważ znajduje się w nim Muzeum Regionalne w Kutnie. Zainteresowani turyści znajdą tam wiele pamiątek, zdjęć i dokumentów, które opisują historię miasta Kutno. Budynek został zaprojektowany przez architekta Gabriela Bonifacego Witkowskiego. Charakteryzuje się wykonaniem w stylu klasycystycznym. Szacuje się, że Ratusz został wzniesiony w mieście w latach 1843 – 1845. Ciekawostką jest fakt, że Ratusz powstał na terenie, który został podarowany przez Feliksa Mniewskiego.

 

Które kościoły warto odwiedzić w Kutnie? Podpowiadamy

W Kutnie możemy znaleźć sporą liczbę najróżniejszych i atrakcyjnych kościołów. Świątynie zachowały się w bardzo dobrym stanie do dziś i są częstym miejscem odwiedzin wielu turystów. Nic dziwnego, ponieważ zachwycają piękną architekturą. We wszystkich kościołach wciąż odprawiane są msze święte dla wiernych katolików.

Kościół św. Wawrzyńca

Przyjęto, że kościół powstał w 1301 roku. Jednak znawcy historii uważają, że świątynia istniała wcześniej. Źródła historyczne donoszą, że budowla powstała już w XIII wieku i początkowo była wykonana z drewna w stylu gotyckim. Ze względu na spalenie drewnianego kościoła nowy został wzniesiony w 1484 roku. W kolejnych latach kościół uległ jednak znacznemu zniszczeniu. W końcu zadecydowano o rozbiorze budynku. Aktualna świątynia, którą odwiedzają wierni powstała w 1886 roku. Projekt świątyni został stworzony przez uznanego architekta Konstantego Wojciechowskiego. Turyści zainteresowani odwiedzeniem tej niezwykłej budowli w jej wnętrzu mogą znaleźć zabytkowe dzieła sztuki, które zostały przeniesione z poprzednich kościołów jak np. organy lub epitafium plebana Stanisława Suchodolskiego. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Kutnie.

Kościół pw. św. Jadwigi Królowej

To kolejny punkt, którego nie może zabraknąć na mapie turystycznej. Kościół został założony w 1990 roku. Ciekawostką jest, że kamień węgielny pod budowę tej świątyni poświęcił uwielbiany przez wszystkich Polaków papież Jan Paweł II.

Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych

Projekt tej świątyni został stworzony przez architekta Józefa Żołądkowicza, który pochodził z Olsztyna. Natomiast jej założenie mieszkańcy Kutna zawdzięczają Józefowi Glempie. Kościół powstał zaledwie 34 lata temu w 1988 roku. Parafia została poświęcona w 1995 roku. Zarządzana jest przez katolicką wspólnotę księży i braci Pallotyni.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Kutnie

Podobnie jak Kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, wskazana świątynia również została wzniesiona w 1988 roku. Turystów powinien zainteresować fakt, że główny ołtarz świątyni stanowi rzeźba Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego. Rzeźba została poświęcona w 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.

Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika

Kościół charakteryzuje się monumentalną sylwetką, która została stworzona w stylu neogotyckim. Za projekt architektoniczny świątyni odpowiada inżynier Strzeżysław Bowbelski. Niegdyś świątynia była kościołem garnizonowym 37 Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego. Zdecydowanie warto zwiedzić w Kutnie również ten kościół.

 

Co jeszcze warto odwiedzić w Kutnie? Pałac Saski

Przybywając do tego niezwykłego miasta z pewnością trzeba się udać również do Pałacu Saskiego. Jest to potoczna pałacu pocztowego. Dawniej w tym miejscu bardzo często przebywał sam August III, który wybierając się w trasę z Warszawy do miejscowości Drezno zatrzymywał się w tym niezwykłym miejscu. Poza tą osobistością w pałacu bywali również inni arystokraci w tym np. cesarz Napoleon Bonaparte. Pałac uznawany jest za jeden z najstarszych budynków w mieście. Jego powstanie szacuje się na XVIII wiek. Budynek został poważnie uszkodzony w 2003 roku.

 

Dawne Getto w Kutnie

Budynek, który od  wielu lat nazywany jest Gettem wcześniej pełnił zupełnie inną rolę. Na samym początku był on cukrownią określaną jako „Konstancja”. Cukrownia powstała dzięki inicjacji Leona Epsteina, który na tutejszych ziemiach był bardzo cenionym przedsiębiorcą. Cukrownia zmieniła swoje przeznaczenie wraz z wybuchem II wojny światowej w 1940 roku. Nagle budynek stał się gettem dla żydów, którzy w ówczesnych czasach mieszkali na ziemiach Kutna. Według zachowanych informacji z tamtych czasów w tym małym budynku Niemcy zamknęli, aż 8000 ludzi. Ta liczba do dzisiaj wywołuje przerażenie i daje do myślenia w jak złych warunkach przetrzymywani byli ludzie. Bardzo szybko w getcie wybuchła epidemia tyfusu w wyniku, której umarła znaczna część ludzi. Getto zostało zlikwidowane w 1942 roku. Jednak nie oznaczało to końca tragedii dla żydów. Zostali oni wywiezieni do obozu koncentracyjnego znajdującego się w miejscowości Chełmno. Niestety tam wszyscy zostali masowo zgładzeni przez niemieckie wojsko.

 

Piękne stare domy i dworki są wizytówką miasta Kutno! To zdecydowanie miejsca, które warto odwiedzić w Kutnie.

Nie ma chyba turysty, który nie byłby zaciekawiony architekturą dawnych domów w zwiedzanej przez siebie miejscowości. Kutno ma co najmniej kilka perełek, których nie może zabraknąć na turystycznej mapie. Polecamy najbardziej atrakcyjne dworki i domy, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Kutnie. Podpowiadamy, że wybierając się w te miejsca koniecznie trzeba zabrać ze sobą aparat fotograficzny w celu uwiecznienia niezwykłej architektury.

Dworek Modrzewiowy w Kutnie jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów

Ten niezwykle urzekający dworek został wykonany z drewna modrzewiowego. Budynek powstał w XIX wieku. Dworek reprezentuje wygląd typowej dawnej rezydencji szlacheckiej. Dworek posiada charakterystyczne cechy staropolskiej budowli jak np. ganek z kolumnami, pobliski sad owocowy oraz obiekty gospodarcze za domem. Właścicielami dworku byli m.in. S. Starzyński oraz rodzina Chlewickich. Przez pewien czas w dworku świadczone były usługi ubezpieczalni społecznej, a także pensjonat dla przybyłych gości. Aktualnie budynek jest własnością Miasta Kutno. Jest zarządzany przez Muzeum Regionalne w Kutnie. Ponadto warto dodać, że swoją siedzibę w tym niezwykłym miejscu ma Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Dworek Szomańskich

„Dworek Szomańskich” to potoczna nazwa, która została przyjęta przez lokalnych mieszkańców Kutna. Nie każdy wie, że dworek został przeniesiony z folwarku Gnojno. Budynek powstał w XVIII wieku. Dawniej był własnością Józefa Szymańskiego, który na tutejszych ziemiach wyróżniał się przede wszystkim działalnością społeczną oraz polityczną. Dworek przykuwa uwagę ze względu na swoją dawną architekturę. Jest to parterowy budynek z łamanym dachem. Na poddaszu znajduje się cześć mieszkalna, która została pokryta gontem. Ciekawostką jest, że dawniej dworek otoczony był ogrodem, w którym znajdowała się dobrze prosperująca oranżeria. Budynek przeszedł modernizację w okresie okupacji hitlerowskiej. Został przeznaczony na siedzibę zarządcy tutejszych ziem. Aktualnie w dworku znajduje się restauracja oraz hotel, w którym mogą zatrzymać się przybyli do miejscowości turyści. Serdecznie polecamy to wyjątkowe miejsce na mapie Kutna.

Dom mieszkalny znajdujący się przy ul. Matejki w Kutnie

Dom powstał w latach 1927-1928. Stylem nawiązuje do polskich willi dworkowych. Jego powstanie zostało zainicjowane przez inżyniera Ryszarda Machera, który był niezwykle cenionym działaczem na terenie miasta Kutno. Był przedsiębiorcą, a także aktywnym działaczem społeczno – politycznym. Dom wciąż znajduje się w posiadaniu rodziny Macherów.

Dom, w którym mieszkał Jan Nowak Jeziorański

Na przestrzeni wszystkich lat w Kutnie zamieszkiwały również wybitne jednostki. Do takich należy zaliczyć Jana Nowaka Jeziorańskiego – wybitnego polityka, politologa, kuriera, działacza społecznego, który był aktywny na wielu polach zawodowych. Przez wiele lat był dyrektorem Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa. Był też podporucznikiem Wojska Polskiego oraz Kawalerem Orderu Orła Białego. Ta wybitna postać mieszkała w domu znajdującym się przy ulicy Kochanowskiego 12 w Kutnie. Według zapisów historycznych przebywał w Kutnie w 1942 roku. W tamtym czasie przyjął jednak fałszywą tożsamość i podawał się za Jana Kwiatkowskiego.

Dom Naczelnika Powiatu Kutnowskiego

Według źródeł historycznych dom został wybudowany przed 1826 rokiem. Budynek ma bardzo klasyczny wygląd oparty na planie prostokąta. Pierwotnie podczas budowy budynku miał być przeznaczony na areszt dla przestępców. Jednak zmieniono jego przeznaczenie. Przez wszystkie lata siedzibę znajdowali w nim zarządzający ziemią kutnowską m.in. komisarz obwodu gostyńskiego, naczelnik powiatu orłowskiego, naczelnik powiatu kutnowskiego, starostwo powiatowe w Kutnie. Aktualnie budynek również pełni funkcję biurową. Znajduje się w nim siedziba Urzędu Gminy Kutno. Odwiedzając Dom Naczelnika Powiatu Kutnowskiego warto również zwiedzić Dom Naczelnika Miasta.

Dworzec kolejowy

Turyści, którzy zamierzają przybyć do Kutna pociągiem będą mieli okazję zapoznać się z tym niezwykłym budynkiem już podczas pierwszego przywitania miasta. Budynek robi wrażenie, ponieważ stylem nawiązuje do włoskiej willi z czasów renesansu. Dworzec kolejowy charakteryzuje się cechami pałacu. Ma za sobą sporą historię, ponieważ powstał w 1862 roku. Niegdyś w czasach dwudziestolecia międzywojennego kutnowskie połączenia kolejowe były uznawane za jedne z największych i najprężniejszych w naszym kraju. Stało się to za sprawą połączenia kolejowego Kutna z miejscowością Płock, Łódź oraz Poznań. Historia podaje, że w tym miejscu w 1921 roku mieszkańcy miasta witali samego marszałka Józefa Piłsudskiego. W XXI wieku dworzec został gruntownie wyremontowany.

 

Co jeszcze warto zwiedzić w Kutnie? Gdzie się udać?

Kutno posiada wiele przepięknych zabytków, które warto zwiedzić. Oprócz wymienionych wyżej budowli polecamy także wybranie się na wycieczkę do Willi dr. Antoniego Troczewskiego, który był lekarzem oraz działaczem społecznym i politycznym. Choć pochodził z Łomży to właśnie z ziemią kutnowską był związany przez wiele lat i miał realny wpływ na życie mieszkańców miasta Kutno.

Ciekawą propozycją jest również kompleks budynków, które niegdyś należały do fabryki „Kraj” Alfreda Vaedtke. Warto również zwiedzić, a także zapoznać się z obecnym repertuarem Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie. Dawniej w tym samym budynku znajdował się Teatr Miejski oraz Dom Dochodowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kutnie.

Przybywając do Kutna warto również zwiedzić budynki koszar wojskowych 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty im. ks. Józefa Poniatowskiego. Pięknie prezentuje się młyn motorowy położony przy ulicy Warszawskie Przedmieście w Kutnie. Na swojej liście koniecznych do odwiedzenia miejsc w mieście można również umieścić stary szpital św. Walentego oraz kościół ewangelicko – augsburski.

Tags: turystyka wycieczka zabytki zwiedzanie

Continue Reading

Poprzedni: Interesujący spektakl o rogalach świętomarcińskich w Kutnie
Kolejny: Morderstwo w Kutnie! Mieszkańcy miasta są wstrząśnięci do dziś

Powiązane wpisy

Województwo Łódzkie: Kolorowe rozpoczęcie lata pełne muzyki i atrakcji
  • Kultura
  • Turystyka
  • Wydarzenia

Województwo Łódzkie: Kolorowe rozpoczęcie lata pełne muzyki i atrakcji

Karol Kaczmarek 10 czerwca 2024 1461
Zmiany w rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej: co muszą wiedzieć pasażerowie?
  • Miasto
  • News
  • Turystyka

Zmiany w rozkładzie jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej: co muszą wiedzieć pasażerowie?

Karol Kaczmarek 10 czerwca 2024 1339
Kutno i przyroda
  • Turystyka

Kutno i przyroda

Ewa Polak 18 kwietnia 2023 2389
Gotowy na majówkę?
  • News
  • Turystyka

Gotowy na majówkę?

Ewa Polak 11 kwietnia 2023 1960
Co zwiedzić w Kutnie? Podpowiadamy!
  • Turystyka

Co zwiedzić w Kutnie? Podpowiadamy!

Ewa Polak 1 marca 2023 2532
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami!
  • Turystyka

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami!

Ewa Polak 5 maja 2022 2076

Aktualności

Dwóch mieszkańców powiatu kutnowskiego skazanych na trzy miesiące więzienia za posiadanie narkotyków
  • Kronika policyjna

Dwóch mieszkańców powiatu kutnowskiego skazanych na trzy miesiące więzienia za posiadanie narkotyków

Karol Kaczmarek 12 lutego 2025 158
W wyniku decyzji sądowej, dwóch mężczyzn z powiatu kutnowskiego musi spędzić najbliższe trzy miesiące w areszcie. Ich przestępstwo polegało na posiadaniu znacznej ilości narkotyków i... Czytaj dalej
Wypadek drogowy na ulicy Troczewskiego w Kutnie: znaczne utrudnienia w ruchu
  • Kronika policyjna
  • News

Wypadek drogowy na ulicy Troczewskiego w Kutnie: znaczne utrudnienia w ruchu

Wspólne działania prewencyjne policji i Straży Ochrony Kolei w ramach kampanii "Aktywna Tarcza" na terenie Kutna
  • Kronika policyjna
  • News

Wspólne działania prewencyjne policji i Straży Ochrony Kolei w ramach kampanii "Aktywna Tarcza" na terenie Kutna

50-letni kierowca volkswagena próbował uciec przed policją w Kutnie: teraz grozi mu kilka lat pozbawienia wolności
  • Kronika policyjna

50-letni kierowca volkswagena próbował uciec przed policją w Kutnie: teraz grozi mu kilka lat pozbawienia wolności

Pierwszy długi weekend 2025 roku przyniósł niebezpieczne sytuacje na drogach powiatu łęczyckiego
  • Kronika policyjna
  • News

Pierwszy długi weekend 2025 roku przyniósł niebezpieczne sytuacje na drogach powiatu łęczyckiego

© Wszystkie prawa zastrzeżone.