Kutno miastem róż
Nie od dziś wiadomo, że róże są symbolem Kutna. Skąd wzięła się ta piękna tradycja? Przyjrzyjmy się bliżej tradycji hodowli róż w naszym regionie.
Początki tradycji odnotowane zostały przed wybuchem I wojny światowej. Tradycja ta rozwijała się przez całą epokę minionego wieku. Zapoczątkowali ją bracia Aaron i Karol Eizyk. Od 1912 roku wspólnie rozwijali biznes ogrodowy w Adamowicach. Od 1919 roku w ich gospodarstwie rozpoczęto uprawiać róże. Rodzeństwo posiadało w swojej ofercie, aż dziewięćset odmian najróżniejszych kwiatów. Hodowla słynęła za najlepszą w kraju. Według zapisów historycznych do prac nad plantacją zatrudnionych było kilkadziesiąt pracowników i praktykantów.
Kolejne osobistości, które uczestniczyły w budowie konwencji różanej to ponownie bracia – Bolesław i Henryk Wituszyńscy. Działalność rozpoczęli na przełomie lat 40 – stych i 50 – tych. W 1960 roku Bolesław Wituszyński stał się znaczącym autorytetem ogrodnictwa. Otrzymał medal Złota Róża, który został wręczony w Szczecinie. Plantacja kwiatowa szybko zdobyła międzynarodowy rozgłos. Interesującą ciekawostką jest, że wybrane odmiany kwiatów opracowane przez Bolesława znajdują się nawet w ogrodach papieskich w Watykanie! W 2015 roku miasto uhonorowało pamięć po wybitnym ogrodniku i postawiło pomnik Bolesława Wituszyńskiego w parku Traugutta przy Kutnowskim Domu Kultury.
Do tradycji i działań znaczących osobistości związanych z biznesem różanym tj. rodziny Wituszyńskich i Mieczysława Albińskiego, zaczęli przyłączać się inni ogrodnicy i sadownicy. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu ludzi, miasto Kutno zdobiły hektary ziemi porośnięte przepięknymi różami. Kutno zaczęło stawać się magicznym miastem róż i pięknych zapachów.
Z czasem zaczęto organizować wystawy i wydarzenia o tematyce różanej. W tradycji regionu zapisał się Jarmark Różany, który odbywał się każdego roku pod koniec lata. Jarmark organizowany był od 1975 do 1989 roku. W późniejszych latach wydarzenie odbywało się pod nazwą Święto Róży.